
Kompakti, suorituskykyinen ja varma valaisin vaativaan ammatti- tai harrastekäyttöön.
Olight M20SX Javelot on kestosuosikki Olight M20:n uusin painos aivan uudella suorituskyvyllä. Tuttuun, kompaktiin ja käteensopivaan runkoon on turboahdettu ronskisti lisää jytyä - toiminta-ajan kärsimättä.
M20SX Javelotin LED on "undomattu" mikä tarkoittaa, että ledistä on tarkkuustyöstetty ledin kupuosa kokonaan pois. Tällöin valon väri on poikkeuksellisesti neutraali valkoinen ja tehohävikki entistä minimaalisempi. Valokeilassa on myös aiemmista versioista poiketen selvästi tiukempi spotti ja näin jopa 370 metrin kantama. Lamppu onkin parhaimmillaan tilanteissa joissa valaistavat kohteet ovat kaukana.
Neljä toimintatilaa (high, medium, low, strobe). Valaisin muistaa aina viimeisen asetuksen sammuttamisenkin jälkeen. Takuu 60 kk. Parhaimmillaan tietysti 18650-akulla (ei mukana pakkauksessa). Oikea valinta esimerkiksi turva-alan toimijalle. HUOM. Tässä valaisimessa on erillinen STROBE-kytkin (näkyy kuvassa) nopeita itsepuolustustilanteita varten.
Olight M20-sarja on ollut kiistatta yksi parhaista Olightin koskaan myymistä malleista - sarjan valaisimet ovat paitsi äärimmäisen kestäviä, myös kaksoiskytkimensä ansiosta erittäin helppoja ja miellyttäviä käyttää.
Pakkauksen sisältö:
Tekniset tiedot:
Toiminta-ajat (Ansi FL-1)
Pikaopas
Laita akku valaisimeen plus-napa edellä. Akkua käytettäessä hylsyä ei tarvita. Lamppu lähtee päälle valaisimen päässä olevasta mustasta kytkimestä painamalla. Valotehoa voidaan vaihtaa näpäyttämällä sinistä sivukytkintä. Jos sivukytkintä pidetään pohjassa, kytkeytyy strobo-tila jatkuvana päälle. Viimeksi käytetty toimintatila jää muistiin. Valaisimen ollessa kiinni, voi stroboa käyttää hetkellisesti painamalla sinistä sivukytkintä.
Vinkki: Mikäli muistiin on jätetty alempi tehotila, voi max-tehoa käyttää hetkellisesti painamalla päätykytkintä kaksi kertaa kevyesti.