Hukka Uunikko

Hukka Uunikko


Kampanjahinta
68,99 + toimituskulut
Tarjouksen päättymiseen
Normaalihinta 82,50 €
Sis. alv 25.5 %


Määrä
kpl



Myymälä (Helsinki)hyllyssä0 kpl
Myymälästä saatavilla tai netistä toimitettavissa0 kpl


Voit tilata tätä tuotetta korkeintaan varastossa olevan määrän.
Saatavuus
Tuote on väliaikaisesti loppu.

Varastotilanne ja saapuvat
Haluan ilmoituksen, kun tuotetta tulee lisää varastoon


Tuotteen kuvaus
2,7 litrainen vuolukivinen uunipata parhaiden pataruokien pitkään hauduttamiseen.

Pitkässä ja tasaisessa, hauduttavassa lämmössä muhivat parhaiden pataherkkujen salaisuudet.

Uunikko on valmistettu puhtaasta ja tutkitusta suomalaisesta vuolukivestä, joka varaa tehokkaasti itseensä lämpöä.

Vuolukivipata soveltuu erinomaisesti pitkää hauduttamista vaativien ruokien valmistukseen.
Uunikko varaa itseensä uunin lämmön ja säilyttää sen todella pitkään.

Varattuasi pataan kypsentämislämmön, voit katkaista uunista virran ja antaa padan varaaman energian hauduttaa ruuan valmiiksi.

Matalassa lämmössä pitkään haudutettu ruoka on maukkaampaa ja terveellisempää. Ruuasta ei myöskään haihdu nestettä niin kuin korkeammissa lämpötiloissa valmistetuista ruuista.

Uunikko toimii siis itsekin kuin pienikokoinen uuni!

Vuolukiven sisällä valmistetun ruuan maku on puhdas ja aito, koska vuolukivi ei anna ruokiin minkäänlaista ylimääräistä makua.

Uunikko on helppo puhdistaa jokaisen ruuanlaiton jälkeen. Voit pestä padan kaikilla normaaleilla pesuaineilla muiden astioittesi joukossa, vaikkapa astianpesukoneessa.

HUOM!

PATA ON TARKOITETTU UUNISSA LÄMMITETTÄVÄKSI!
PATAA EI SAA LÄMMITTÄÄ HELLAN LEVYLLÄ TAI MUULLA KUUMALLA
TASOLLA, EIKÄ MIKROAALTOUUNISSA!

UUNIKKO (+ kansi):
Tuotteen päämitat mm : ø 296 x 88 (146)
Tilavuus ja erikoismitat : 2,7 litr
Kiven paino kg : 4,75 ( 5,6)
Kpl / pakkaus : 1
Paino kg lahjapaketissa : 6.00
Pakkauksen ulkomitat mm : 318 x 313 x 112

Tuotteen koko pakattuna tai myyntipakkauksen koko on arviolta 320 x 320 x 120 mm.


Materiaali
Vuolukivi


Paino
6 kg(Sisältää mahdollisen myyntipakkauksen painon)


Tilavuus
2,7 litraa


Takuu
12 kk


Kommentit
Nimimerkki brenkku - benkku 28.3.2013
aivan loistava keksintö. liha-, kala- ja kasvisruoat onnistuvat takuuvarmasti. aamulla pata uuniin ja illalla on maittavaa pöperöä. emäntäkin on oppinut syömään liharuokia!! himoitsee kaaliporopataa yli kaiken!
Nimimerkki kotikokki 27.2.2012
erinomainen pata. olen käyttänyt sitä jo noin 10 vuotta ja edelleen ehdoton suosikkini. Niin isommat paistit kuin myös laatikkoruoat,kasvikset, jotka vaativat pitempää hauduttamista, onnistuvat aina ja maistuvat tosi hyviltä. Energian säästö huomattava,voi jättää reilun puolen tunnin kuluttua uuniin itsekseen, uuni pois päältä ja ruoka kypsyy. Jopa ohjeajat uunin lämmityksessä voi alittaa. Ja pata on todella helppo puhdistaa, en ole koskaan rasvannut sitä. Voin milloin vain suositella pataa edelleen, vaikka en yleensä suostu kenekään mainosrööriksi. Ja nyt ei tietysti kukaan usko tätä, koska kuulostaa niin ostetulta mainokselta, vai. Silti!
Nimimerkki ulkosaariston eukko 2.2.2008
Hankin padan n. 10 vuotta sitten. Paras keittiövälineeni. Illalla jänispaisti sipuli ja omenanviipale päällystyksellä ja sopivilla mausteilla pataan, tunti 200 asteessa ja sitten uuni sammuksiin.Aamulla ulos uunista. Tosi mureaa vanhakin jänis. Käytän erilaisten lihapatojen valmistukseen, myös kasvishaudukkaisiin (nauris,lanttu,peruna, porkkana, mausteita päälle maun mukaan, vettä pohjalle). Pata uuniin, aluksi lämpö päälle, sitten virta pois ja perhe ulos. Ei ole kiire sisälle, ei kuivu, ei pala, jos ei sitten nälkä yllätä.. Ostan tyttärille häälahjaksi.
Lisää kommentti

Tuotemerkki