Carinthia
97 tuotetta
Yleisarvosana | 49 arvostelua) | (
Comfort Limit: -20°C
Extreme: -39°C
Defence 6 on erittäin suorituskykyinen makuupussi kylmiin talven olosuhteisiin. Pussissa on kolmikerroksinen "voileipä"-rakenne, joka takaa optimaalisen lämmön. Päällinen on erittäin kevyttä ja kestävää mikrokuitu-nailonia, jonka erittäin hieno mikrokoostumuksellinen pinnoite tekee siitä vedenpitävän. Vetoketjun pituudella kulkee erillinen kaistale joka ehkäisee lämmön karkaamista vetoketjun kautta.
Koko: 200
Mitat: 230 / 87 / 60 cm
NSN: 8465-41-0000-2419
Paino: 2600 g
Pakkauskoko: 25 x 45 cm
Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
Yleisarvosana |
Luvattu confort -20. Käytännössä noin -10.
Yleisarvosana |
Parin kylmän yön (-30 ja -27) kokemuksella lämmin pussi tällaiselle 175cm/92kg miehelle. Plussaa tilasta hartioille.
Yleisarvosana |
Iso makuupussi, joka vie tietenkin tilaa. Saa kompressio pussilla pikkuisen pienemmäksi. Saa mahtumaan rinkkaan läpän päälle tai alle. Itsellä jääkäri L. Makuu pussi tuli itselleni talvikäyttöön. Joten tiesin että on iso tuote. Makuu pussin materiaalit ovat miellyttävät ja hyväntuntuiset. Voidaan jo puhua laadukkaasta makuu pussista. Pussissa on huomioitu kylmän ilman sisääntulosta,kiristettävällä liepeellä" jonka saa kahdella nepparilla kiinni . Näin ollen hartioista alaspäin ei ilman pitäisi tulla. (Toimi omalla kohdallani,pakkasta -2 laavulla yöpyessä) Vetoketju kiinnitys on jämäkkä, ja toimiva. Joka on edessä. Tykkään itse tästä ratkaisusta paljon. Myös läppä velkrolla ketjun päällä. Tilaa laittaa jalkopäähän vaatetta yms.kuivumaaa. tai vaikka kuumavesipullo lämmittämään pahimmilla pakkasilla. Yksi asia tai kaksi asiaa tässä pussissa jäi pikkuisen harmittamaan, jonka toivottavasti saan jotenkin ratkasutua.tai en vain osannut oikein toimia. Ovat: tyynyn käyttö pussissa oli hieman vaivalloista kun tuntu että ole tilaa, kun naama puskee reiästä ulos kun on kireänä tyynystä. Sitten nuo kiristys nauhat jotka pikkuisen tulevat suun alueelle häiritsemään. Mutta varmasti tähän on joku ratkaisu. Kertokaa joku joka on ollut samassa tilanteessa. Mutta kaikenkaikkiaa erinomainen kapistus!!!!.
Yleisarvosana |
Lämmin ja kovaan käyttöön tehty pussi. Ensimmäinen yö oli -9 olosuhteissa ja lämmintä oli.
Tämän makuupussin palautin ja sain rahat takaisin. On paksu ja lämmin mutta on kesällä liiankin. Voisi silti toimia täkkinä kesälläkin niin että on vain puolittain päällä. Palautuksen syy oli ohuen sisävuoren repeytyminen ihan kesämökki-sisäkäytössä. Sisävuori on tavallaan yhtä ohut kuin perhosen siipi. Näissä Carinthian tuotteissa on yritetty saada painoa alas materiaalivalinnoilla ja kun ohennetaan niin repäisylujuuskin alenee. Eli kannattaa mennä pussin sisään varovasti. Hieman hassua että näiden pitäisi kestää sotiminen mutta että saan tämän rikki sängyssä mökillä. Tässä on sellainen ylimääräinen lämpösulku kaulan ja hartioiden kohdalla. On varmaan hyvä keksintö mutta samalla yhdet vetimet lisää suuaukon vetimien kanssa säädettäväksi. Palautin tämän ja tilasin Varustelekan Suomen armeijan pussin lakanalla. Ei niin kuuma kesällä, helpompi pitää puhtaana.
Yleisarvosana |
Tällä kertaa ostin Karencia Defense 6:n.
Palvelin aiemmin Maavoimien itsepuolustusvoimissa, tavallisessa rykmentissä.
Haluan yleensä kevyen makuupussin, jossa on vaaleat höyhenet, mutta ajattelin kastua, joten ostin armeijan makuupussin. Fujin harjoitusalueella lämpötila laskee ajoittain alle 20 asteen.
Eläkkeelle jäämisen jälkeen valmistaudun talven retkeilyyn, mutta odotan innolla, että näen hyvän makuupussin ja pääsen sen ostamaan, koska minulla on taas aikaa talveen.
Yleisarvosana |
Loistava talvimakuupussi. Tässä ei tule kylmä. Miinusta voisi antaa painosta mutta hintaansa nähden 5/5.
Yleisarvosana |
Hieman painava, mutta kenttäolosuhteissa kestävä makuupussi. Vähintäänkin kolmen vuodenajan varuste.
Yleisarvosana |
Vaikka se on 175 cm pitkä, se ei ole liian pitkä ja siinä on mukava viettää mukavasti.
Käytin sitä noin 0 ℃, mutta nukuin lämpimästi.
Pakkaus oli myös erittäin kohtelias ja hyvä. Haluan myös käyttää sitä, jos minulla on mahdollisuus.
Olen 175 cm pitkä, mutta se ei ole liian pitkä ja voin rentoutua ja olla mukava.
Käytin sitä noin 0 ℃:ssa ja nukuin lämpimästi.
Pakkaus oli myös erittäin mukava ja huolellinen, käytän sitä uudelleen, jos minulla olisi mahdollisuus.