
Yleisarvosana | (41 arvostelua) |
Sorelin Caribou on todellinen talvikenkien klassikko! Nämä vedenpitävät ja päälliosaltaan kestävää nahkaa olevat komeat talvikengät pitävät viluisemmatkin jalat lämpöisinä talven raa'assa kelissä. Sisältä löytyy 9mm paksu, irrotettava Thermoplus-huopavuorikenkä, varren suussa on Shepra Pile -pörröreunus pitämään lumen poissa kengästä ja välipohjassa 2,5mm huopainen pakkassuoja. Saumat on sinetöity vedenpitävyyden takaamiseksi.
Paino
964 g (koko 37)
Mitat (Koko 37)
Varren korkeus: 23cm
Kannan korkeus: 2.5cm
Pohkeen ympärysmitta: 43cm
Alin käyttölämpötila: -40 °C Huom! Kengät on suunniteltu toimimaan ja kestämään -40-asteessa. Arvo ei kuvaa käyttäjän mukavuuslämpötilaa, joka on yksilöllinen.
Materiaalit
Päällinen: Vedenpitävää nahkaa
Eriste: Irrotettava 9mm huopavuori ja varren suussa Sherpa Pile™-lumisuoja
Välipohja: 2.5mm huopa
Kuori: Käsintehty vedenpitävä vulkanoitu kumi
Ulkopohja: Sorel™ AeroTrac™
Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
Yleisarvosana |
Laadukkaat, mutta vähän raskaat.
Yleisarvosana |
Koko tuntui alkuun napakalta, mutta muokkautui käytössä nopeasti sopivaksi. Todella lämmin talvikenkä, merinovillasukka riittää.
Yleisarvosana |
Loistavat kengät Suomen talveen, lämpimät ja erityisen vedenpitävät. Suht painavat kengät, joten toimivat myös kuntoiluvälineenä
Yleisarvosana |
Erittäin hyvät jalassa ja ovat todella lämpimät. Jos jalat hikoo, niin eivät ole tukahduttavan kuumat vaan pitää jalat sopivan lämpiminä. Ainut miinus on, että ne joutuu ottaa pois jalasta!
Yleisarvosana |
Todella lämpimät ja hyvät kengät. Suosittelen lämpimästi koville pakkasille.
Yleisarvosana |
Erittäin lämpimät, jalassa mukavat, lumen ja veden pois pitävät, helpot sitoa, tyylikkäät