
Yleisarvosana | 26 arvostelua) | (
”Puolitelavaunu” on Eberlen ensimmäinen ”tavanomainen” rinkka ilman varsinaista asekoteloa. Tämä rinkka sopii sotilaille, poliiselle, vaeltajille, safareille, metsälle, kamerarepuksi, mihin vain. Nyt ei tarvitse kurkotella rinkan sisälle - pääosasto avautuu kokonaan! Ja koska vetoketju on kaksisuuntainen niin voit kaivaa varusteita aina alaosasta asti pelkästään raottamalla läppää. Läpän vetoketju on 10 mm spiraali, joka kestää.
Sivutaskujen päältä menevillä kompressioremmeillä voidaan litistää rinkkaa, taskua ja kaapata varusteita. Sivutaskujen alapäässä on vahvat narukiristeiset pussitaskut. Tavarat voidaan organisoida pääosastossa sisäseinämissä oleviin lukemattomiin pusseihin ja osasto voidaan jakaa kahtia välipohjalla. Repun sisävuoraus on vaalea, joten tavaroiden läytäminen on helppoa.
Polymeerinen tukilevy omassa taskussaan. Ohuemmat, hengittävät ammuntavaljaat. Anatomisesti muotoiltu lantiovyö. Äänettömät vetoketjun vetimet. Kaksi läpivientiä radioantennille repun yläosassa. Sadesuoja on vakiovarusteena pohjassa olevassa taskussa. Repun päällä tasku ja nostokahva. MOLLE/Pals -matriisit läpän sisä- ja ulkopuolella, repun sivuilla, päällä, pohjassa, vyössä ja jopa repun sisällä.
Haulikko tai kivääri ilman kiikaria mahtuu sivutaskujen alla olevaan kanavaan. Ase pitää sitoa kiinni D-lenkkiin.
Koska kaikkia M-sarjan Eberlestockeja käytetään myös taisteluolosuhteissa, on niiden suunnittelussa ja valmistuksessa huomioitu Mil-spec vaatimukset (United States Defense Standard). Tämä käytännössä tarkoittaa, että kankaat, langat, vetoketjut, valmistustapa (mm. stressikohdat) yms. noudattavat Mil-spec vaatimuksia. Komponenteissa on matala IR-heräte ja rinkassa on vähän räjähdyksessä sekundääriprojektiiliksi muuttuvaa metallia. Materiaali kokonaan 1000d Corduraa. MOLLE/Pals-yhteensopiva. Rinkkaa on käytössä mm. puolustusvoimien eri joukko-osastoilla, rajavartiolaitoksella ja ISAF ja Eufor-joukoilla.
Tilavuus: 35 litraa + pussitaskut
Mittoja: pääosasto K54 x L28 x S18 28 L), sivutasku K52 x L17 x S10 (8,8 L), ylätasku L24 x S17 x K7 (3 L)
Paino: 2,82 Kg.
Runko: pituus 57, leveys 28 cm, polymeerilevy
Kangas: 1000 den nylon
Valjaat: täysin säädettävät, irrotettavat
Lantiovyö: pikairrotettava, 6x2 MOLLE/Pals, 84 x 14 x 3 cm (pehmustettu osuus)
Sisävuoraus: vaalea Hi-Viz nylon
Kompressioremmit: 2 pikalukolla
Tarvikekiinnitys: MOLLE/Pals
Juomapussitaskut: 2 isoa sivutaskua,
halkaisija 7 cm x 18 cm x pituus 50 cm
Sadesuoja: vakiovaruste (G1RCMC)
Takuuaika: elinikäinen valmistus ja materiaalivioille.
Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
Yleisarvosana |
Jämäkkä reppu
Yleisarvosana |
En ole vielä käyttänyt reppua, mutta valokuvausreppuna se toimii erittäin hyvin. Voin säilyttää f-stop icuni siihen ja tarpeeksi lokeroita kaikille irrallisille tavaroille. Repussa on hienoa, että pystyn sijoittamaan jalustan sivulle ja keskelle selän parempaa painonjakoa varten.
Jykevyyden suhteen se tavoittaa täysin, mutta se ei minua haittaa. Kävele paljon ja ota kuvia repun kanssa, niin kehosi tottuu siihen. Katso myös Morten Hilmerin YouTube tästä.
Yleisarvosana |
Erittäin hyvä tuote. Kestävä, käytännöllinen ja monipuolinen. Suosittelen kaikille retkeilijöille, matkailijoille ja metsästäjille! Nopea toimitus tuotteen saatavuuden mukaan.
Tämä reppu on aivan mahtava. Se on kestävä kuin säiliö ja erittäin mukava kuljettaa. Kyllä, se on ylipainoinen (huono idea ostaa, jos etsit erittäin kevyttä pakkausta, ho-ho-ho), jossa on paljon ylimääräisiä taskuja ja hihnoja - mutta se auttaa sinua pitämään henkilökuntasi järjestyksessä. Lisäksi voit mukauttaa sen sotilastarkoituksiin suunnitellut ominaisuudet siviilitarpeisiin. Olen taistellut monta vuotta, koska en pystynyt kiinnittämään telttaani - kaikki valmistajat eivät lisää yksinkertaista MOLLEä pohjaan.
Kestävyys - on synonyymi Eberlestockille.
Yleisarvosana |
Todella laadukas reppu. Ominaisuuksia on selvästi mietitty. Reilu 20 kilon paino kulkee todella mukavasti selässä.
Yleisarvosana |
Satsasin tähän reppuun ja jätin Savotan ostamatta: kyllä kannatti. Tähän mennessä osoittautunut erinomaiseksi ja tilavaksi kaikkine taskuineen. Parasta kun tuo avautuu edestä, eikä tarvi kaivella reppua niin että tavarat löytyy. Laadukas reppu, vielä näyttää kuin uudelta eikä mistään mikään repsota. Menee rinkasta.
Yleisarvosana |
Upea 3 päivän reppu, vankka lannerangan tuki. Helppo pääsy etukuormainosastoon ja paljon molly-ominaisuuksia. Salamannopea toimitus Suomesta Hollantiin. Suuri myymälä ostettavaksi erinomaisella palvelulla.
Yleisarvosana |
Maksaa hunajaa. Mutta monipuolinen tuote lyhyempiin retkiin ja vaikka pidempiin. Hankin tämän siksi että aukeaa kokonaan edestä. Olen kyllästynyt siihen, että se tavara, jota kaipaan on aina siellä repun pohjimmaisena. Armeija oli eri juttu aikanaan taisteluvöineen ja lähinnä vaatteet olivat rullattuna repussa pystyyn, mutta nyt haluaa että kaikki tarvittava on siinä repussa ja heti saatavilla ilman kaivamista. Tässä se onnistuu mainiosta, oli se sitten trangia, kaasu, jokin vaate, puukko, valo tms. Vertasin Savottaan jota aluksi katsoin, Savotassa paremmat mollet, mietityttää laittaa mitään raskaampaa pohjalle kun lenkit ovat aika ohuet, mutta makuupussi tms. vastaavan painoinen menee hyvin, joten se riittää. Savotassa on kyllä paksummat lenkit. Ja uskon että tämä tuote kestää seuraavat 20 vuotta helposti, joten hinta/laatusuhde varmasti on hyvä.