
Yleisarvosana | 39 arvostelua) | (
Savotan Keikka Backpack Harnessit ovat pikakiinnityksellä varustetut pehmustetut olkaviilekkeet Savotan Keikka-laukkuihin! Näillä olkahihnoilla keikkalaukun kantaminen onnistuu mukavasti selässä. Teräksiset painoa kannattelevat soljet pitävät huolen siitä, että nämä hihnat kestävät käyttöä ja retuutusta. Keikka-sarjan laukkujen tavoin nämäkin hihnat kestävät mielettömiä kuormia.
Vaikka mikään selässä repun tavoin kannettu keikkalaukku ei ikinä pääse kunnon repun käyttömukavuuteen, Savotta on tehnyt hommasta mahdollisimman epä-epämukavan kokemuksen. Erillinen kantoviilekesysteemi on suunniteltu vain ja ainoastaan selässä kantamista varten ja käsikakantokahvat on jätetty Keikka-laukkusarjassa ihan oikeasti oikean pituisiksi käsikantokahvoiksi. Kompromissitonta ja käytännöllistä. Olkaviilekkeden kiinnitys on simppeliä: muljautat teräksiset tri-glide tyyppiset soljet laukun D-renkaiden lävitse paikoilleen ja siinä se. Irroittamisen kanssa sama homma, mutta toisin päin.
Huom. Savotta valmistaa tätä tuotetta Suomessa ja Virossa. Tarkan valmistusmaan voi tarkastaa tuotteesta.
Paino
270 g
Mitat
Pituus: 40 – 90 cm (min – max)
Materiaalit
Kangas: 1000D Cordura (100% polyamidi)
Nauhat: 100% polyesteri
Soljet: teräs
Pehmusteet: umpisolumuovi
Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
Yleisarvosana |
Sopivat hyvin Keikka 80L laukkuun ja ovat samanlaiset kuin repun viilekkeet. HElppo kiinnittää pikakiinnikkeillä ja irroittaa tarvittaessa.
Yleisarvosana |
Juuri mitä odotinkin, laadukkaat Savotan olkaimet. Keikka dufflebagiin hihnat kiinnittävät metallisoljet ovat erittäin vahvoja. Toivon, että ne olisivat hakaset tai nostohihnat, mutta soljet toimivat hyvin. Katselin monesta paikasta reppujen hihnavaihtoehtoja, mukaan lukien puujalkahihnat ja kahdesta kiväärin nostolaitteesta jotain, mutta lopulta päädyin maksamaan hieman enemmän aidoista Savotta-varusteista.
Yleisarvosana |
Näillä myös Savotta Keikka 80L saa säädettyä hyvin istumaan selkään. Helppo asentaa ja poistaa tarvittaessa.
Yleisarvosana |
Ihan ok.