Καλλυντικά ελαττώματα του προϊόντος: Ίχνη φθοράς
Αναπτύχθηκε σε συνεργασία με κορυφαίους επαγγελματίες και αθλητές της ομάδας POC, συμπεριλαμβανομένου του θρύλου του slopestyle, Martin Söderström και Robin Wallner από την αγωνιστική ομάδα Ibis Enduro, το κράνος Coron Air SPIN προσφέρει τον ιδανικό συνδυασμό απόδοσης, προστασίας, αερισμού και άνεσης όλη την ημέρα. Το κράνος έχει σχεδιαστεί για αγωνιστική χρήση και έχει πιστοποιηθεί για χρήση σε αγώνες κατάβασης και enduro. Το Coron Air SPIN χρησιμοποιεί υλικό κελύφους από ίνες γυαλιού σε συνδυασμό με επένδυση EPP πολλαπλών κρούσεων που παρέχει υψηλή απόδοση κρούσης, ανθεκτικότητα και χαμηλό βάρος.
Το Coron Air SPIN διαθέτει επίσης το εκκρεμές δίπλωμα ευρεσιτεχνίας του POC σύστημα προστασίας περιστροφικής κρούσης, SPIN, το οποίο έχει σχεδιαστεί για να μειώνει τις επιπτώσεις μιας λοξής πτώσης μειώνοντας την ποσότητα της δύναμης που μεταδίδεται στο κεφάλι και τον εγκέφαλο. Με τη χρήση της πρωτοποριακής και μοναδικής τεχνολογίας μαξιλαριών, που κάθεται απευθείας στο κεφάλι του χρήστη και μπορεί να διατμηθεί προς οποιαδήποτε κατεύθυνση κατά τη διάρκεια μιας λοξής πρόσκρουσης, τα επιθέματα SPIN επιτρέπουν στο κράνος να κινείται σε σχέση με το κεφάλι κατά τη διάρκεια μιας πτώσης, μειώνοντας τη δύναμη που μεταδίδεται στον εγκέφαλο.
Το Coron Air SPIN διαθέτει ένα προηγμένο σύστημα εξαερισμού που ωθεί τον αέρα μέσα από το κράνος μέσω μιας σειράς εσωτερικών καναλιών που παρέχουν βελτιωμένα επίπεδα αερισμού. Επιπλέον, η σχεδίαση εξαερισμού έχει βελτιστοποιηθεί για ολοήμερη χρήση, ειδικά κατά τις μεταφορές μεταξύ σταδίων Enduro ή πιο ζεστές μέρες με το ποδήλατο, και χάρη στη σχεδίαση εξαερισμού η ροή αέρα έχει μεγιστοποιηθεί ώστε να λειτουργεί τόσο σε χαμηλή όσο και σε υψηλή ταχύτητα. Για να ολοκληρώσετε ένα κράνος υψηλής απόδοσης και ευέλικτο, το Coron Air SPIN διαθέτει επίσης αφαιρούμενα μάγουλα έκτακτης ανάγκης για πρόσθετη ασφάλεια σε περίπτωση τραυματισμού στο κεφάλι ή τον αυχένα, θαλάμους αυτιού που έχουν σχεδιαστεί για να μειώνουν τυχόν αρνητικές επιπτώσεις στην ισορροπία και την ακοή, μια μπάρα πηγουνιού κατασκευασμένο για βελτιστοποιημένη προστασία και αναπνοή, καθώς και γείσο αποκοπής σχεδιασμένο να σπάει σε περίπτωση πρόσκρουσης για να προστατεύει το κεφάλι και το λαιμό του χρήστη.
- Πιστοποιημένο fullface κράνος για downhill και enduro με κατασκευή κελύφους από fiberglass
- Ανώτερος αερισμός χάρη στον καινοτόμο σχεδιασμό ροής αέρα και εξαερισμού.
- Ελαφρύ, ειδικά σχεδιασμένο για να φοριέται όλη μέρα.
- Διαθέτει το σύστημα περιστροφικής προστασίας από κρούση που εκκρεμεί με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας της POC, SPIN (Searing Pad INside).
- Αποσπώμενα μαξιλάρια έκτακτης ανάγκης για πρόσθετη ασφάλεια σε περίπτωση τραυματισμού στο κεφάλι ή στον αυχένα.
- Θάλαμοι αυτιών σχεδιασμένοι να υποστηρίζουν βελτιωμένη ισορροπία και ακοή.
- Μπάρα πηγουνιού κατασκευασμένη για βελτιστοποιημένη προστασία και εύκολη αναπνοή.
- Ζελατίνα Break Away σχεδιασμένο να σπάει σε περίπτωση πρόσκρουσης για να προστατεύει τον λαιμό του αναβάτη.
- Επένδυση EPP πολλαπλών κρούσεων.
- Όλες οι εσωτερικές επενδύσεις μπορούν να αφαιρεθούν για πλύσιμο.
- Απλό και αποτελεσματικό σύστημα στερέωσης πόρπης για πρόσθετη ασφάλεια.
- Ακρίβεια και άψογη εφαρμογή με τα νέα γυαλιά ποδηλάτου βουνού Ora
CERTIFICATIONS EN 1078, CPSC 12.03, AS/NZ 2063:2008, ASTM F1952
Βάρος: 1120g (XS-S), 1170g (ML), 1240g (XL-XXL)