
Yhdistelmäpakkaus, valmis ratkaisu jolla tulen sytyttäminen onnistuu helposti vaikeissakin sääoloissa: Aito alkuperäinen Original FireSteel® 2.0 Scout tulus ja TinderDust tervashakerasia.
FireSteel® 2.0 Scout tulus sytyttää tulen muutamalla raapaisulla. Tuottaa n. 3000°C kirkkaita kipinöitä, ja toimii tarvittaessa myös hätäsignaalina. Kesto n. 3000 sytytyskertaa. Ainutlaatuinen Light My Firen kehittämä raapaisulevy jolla kipinöiden tuottaminen on tehokasta. Toimii hyvin myös märkänä ja korkeassa ilmanalassa. Pituus 8cm.
TinderDust on luonnonmukaisin menetelmin tuotettua tervashaketta jota käyttivät Maya-intiaanit sytyttämiseen jo vuosituhansia sitten. 80% pihkapitoisuus, loistava lämpöarvo ja pitkä paloaika. Pieni hyppysellinen grilliin, takkaan, saunan pesään tai nuotioon riittää.